Download Freewww.bigtheme.net/joomla Joomla Templates Responsive

Nástup do školky je velkou událostí jak pro dítě, tak pro jeho nejbližší okolí. Na tyto dny se připravuje celá rodina zpravidla několik týdnů. A jak první dny ve školce zvládnout? Tady je několik typů do začátku.

 

Je dobré doma o školce s dítětem mluvit?

Ano. Je důležité, aby rodiče již doma o školce s dítětem mluvili, a to v pozitivním slova smyslu. Je špatně, pokud rodič dítě školkou straší a říká mu věty typu: „Počkej, ve školce tě to naučí.“ Měl by to být především rodič, který dítě základním dovednostem naučí, ne školka.

Před nástupem do školky, by měli rodiče dítěti školku ukázat (budovu, hrající si děti, případně se seznámit i s paní učitelkou nebo s některými dětmi, pokud to provoz mateřské školy dovoluje). Dítě si tak lépe uvědomí, co to školka je a bude si ji moci lépe představit.

 

Máme dítě učit nějakým návykům a harmonogramu dne?

Je důležité, aby dítě již z domova bylo zvyklé na určitý slet činností v průběhu dne a na nějaké rituály a návyky (stolování, hygienické návyky, způsob uspávání apod.). Tyto činnosti po nástupu nebo těsně před nástupem do mateřské školy mohou rodiče následně doma mírně upravit v závislosti na harmonogramu dne v mateřské škole, který mohou zjistit na webových stranách školy nebo na informativní schůzce pro rodiče.

Ve chvíli, kdy dítě přijde do školky, je důležité zažité rituály dále dodržovat a přidat případně další (průběh rána před odchodem do mateřské školy, způsob rozloučení se ve školce, dodržování času při vyzvedávání dítěte apod.).

 

do skolicky bez slzicek 1

 Jak zvládnou první dny ve školce?

Pokud to mateřská škola umožňuje, pro dítě je vhodnější na mateřskou školu si přivykat postupně. První dny rodič a dítě do třídy přicházejí společně, chvilku si spolu pohrají, popovídají si s ostatními dětmi a s paní učitelkou. Pokud dítě tyto situace dobře zvládá, může se rodič na chvilku (ze začátku cca na půl hodiny) vzdálit. O tom, že ale třídu opustí, musí dítěti vždy říct. Nemělo by se stát, že rodič potají ze třídy odejde. Dítě to vnímá jako zradu a nebude chtít s velkou pravděpodobností do mateřské školy následující den jít.

 

A co ranní loučení? 

Ve chvíli, kdy dítě již zvládá určitou dobu být bez rodiče je důležité, aby se rodič s dítětem rozloučil již ve dveřích a poté odešel. Loučení není dobré protahovat, stačí pusa, povzbudivý úsměv a sdělení, kdy si pro dítě rodič přijde, tak aby tomu dítě porozumělo (např. po cvičení, po svačince, po obědě apod.). I když má rodič slzy na krajíčku, nesmí dát obavy ani smutek před dítětem najevo, naopak je důležité dítě povzbudit.

 

Jak zajistit, aby se dítě v mateřské škole cítilo první dny více bezpečně? 

Vhodné je, aby si dítě doma vybralo jednu malou věc/hračku, kterou si do školky může vzít. Rodič o této hračce informuje paní učitelku a nejlépe ji dítěti podepíše. Hračka by měla odpovídat věku dítěte, neměla by obsahovat drobné části, které by děti spolkly nebo vdechly. Dítě by se o hračku ve školce mělo dokázat postarat. Hračka dítěti umožní získat větší pocit jistoty, bezpečí a přinese mu kousíček domova.

 do skolicky bez slzicek 2 1000

 

Jaký postoj mám zaujmout já, jako rodič?

I když jsou začátky docházky dítěte do mateřské školy pro rodiče někdy velmi těžké, musí to být právě on, kdo dá dítěti pocit jistoty a bezpečí. Rodič by o školce neměl před dítětem nikdy pochybovat, mluvit o ní ve špatném slova smyslu. A i když se možná první dny, týdny či měsíce bude zdát, že dítě má ve školce pouze samé problémy a že docházku nezvládá, rodič by měl být silný a trpělivý, měl by dbát na rady učitelek a neměl by na školku zanevřít. Věřte, že přijde den, kdy se to náhle zlomí a dítě bude do školky chodit s nadšením a rádo.

Přejeme vám poklidnou adaptaci a (nejenom) dětem mnoho šťastných chvil ve školce.

Snažíme se poskytnout služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Více informací o ochraně osobních údajů naleznete zde
VÍCE INFORMACÍ ROZUMÍM